Historia anteny satelitarnej w naszym kraju zaczyna się 30 lat temu od wyniesienia na orbitę geostacjonarną satelity o nazwie Astra 1A. To jednocześnie data zakończenia monopolu państwowej telewizji i początek rozwoju różnorodnych technik emisji sygnału telewizyjnego oraz powstawania komercyjnych stacji korzystających z nowych rozwiązań. Jednocześnie w Polsce zaczynał zmieniać się krajobraz, na dachach i balkonach pojawiły się charakterystyczne „talerze” do odbioru zagranicznych kanałów.

Anteny satelitarne, czyli dostęp do świata

Wszechobecne „talerze” umożliwiały odbiór mitycznego MTV, Sky TV czy FilmNet. Aż trudno uwierzyć dzisiaj, że aby dokonać montażu instalacji satelitarnej należało uzyskać zgodę służby bezpieczeństwa i akceptację państwowej inspekcji radiowej. Każdy chętny musiał uzasadnić potrzebę odbioru informacji ze świata i przekonać instytucje, że jest mu to absolutnie niezbędne do życia. Oczywiście zgodę można było też otrzymać ” za zasługi”. Montaż anten satelitarnych miał swoją cenę i to zarówno materialną jak i etyczną. Niebagatelny był również koszt zakupu, wielokrotnie przekraczał on miesięczne, średnie wynagrodzenie. Ta zaporowa cena z góry czyniła cały proces instalacji elitarnym i uznaniowym.

Jak wybierać antenę satelitarną?

Montaż anten Kraków zależy między innymi od ilości odbiorników telewizyjnych w domu oraz ilości odbiorców dla jednego sygnału. Jeżeli użytkownicy dzielą się wyraźnie na dwie grupy miłośników sportu i seriali instalacja kilku podwójnych gniazd nie ma większego sensu. Zatem przygotowując się do zakupu, należy dobrze rozważyć ilość niezbędnych gniazd antenowych podłączonych do jednego dekodera a w razie konieczność zwielokrotnić liczbę wszystkich elementów.

Antena satelitarna indywidualna czy zbiorcza?

Wybierając optymalną antenę należy również wziąć pod uwagę wielkość czaszy i właściwą dla siebie satelitę. Regulacja anten Kraków zależy w znacznym stopniu od zasięgu anteny, inaczej eksploatuje się antenę indywidualną, inaczej zbiorczą. Na koniec pozostaje wybór konwertera, ale to już najlepiej pozostawić specjalistom.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Bez kategorii

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Kompletny przewodnik po tworzeniu inteligentnego domu z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi i automatyzacyjnymi

Co to jest inteligentny dom i jakie są korzyści? Inteligentny dom Szczecin to system autom…