Bacówka nad Wierchomlą jest nietypowa, to przebudowany spichlerz przeniesiony ze Złockiego. Kilka lat temu budynek zmodernizowano, schronisko nabrało blasku, dosłownie, bo zacałowano elektryczność. Poza tym pojawił się m.in. zabudowany taras widokowy, spa wraz z sauną, nowe sanitariaty i strona internetowa. Bacówki usytuowane w pobliżu stoków narciarskich i te, do których można dojechać drogą, jak choćby na Przełęczy Okraj w Karkonoszach lub pod Honem w Cisnej, mają łatwiej. Inne, położone z dala od uczęszczanych rejonów, świecą pustkami. Bacówka pod Trójgarbem w Górach Wałbrzyskich od początku miała pecha, dziś jest nieczynna, a ta na Lubaniu w Gorcach spłonęła w 1978 r., nieco ponad dwa lata po otwarciu.

Taka sprzeczność: z jednej strony indywidualni, jak się to fachowo określa kwalifikowani (ale nieliczni) górscy turyści, dla których bacówki powstały, z drugiej strony konieczność zachowania choćby pozorów rentowności. Kultowość to jedno, a spełnianie wymagań współczesnych turystów drugie; w inter-necie można przeczytać wiele krytycznych uwag dotyczących Bacówki w Bartnem, że zapyziała i niedoinwestowana. Ktoś napisał: „jest dusza, ale niestety dusi się od nadmiaru zaniedbań”. Z pewnością można temu zaradzić, czego przykładem jest sąsiednie schronisko PTTK na Magurze Malastowskiej -remont sfinansują wpłaty kilkuset osób zebrane przez platformę crowdfundingową Polakpotrafi.pl.

Era blaszanych kubków parzących wargi, wełnianych swetrów i całkowitego oderwania od zewnętrznego świata minęła bezpowrotnie. Obecnie wycieczkowicze wyposażeni w markowy ekwipunek zamawiają dania wegetariańskie i pytają o dostęp do wi-fi. Jeszcze tylko sieczoną zimnym deszczem jesienią lub zawaloną śniegiem zimą wracają do bacówek dawne czasy. Wówczas, być może, w Bacówce pod Małą Rawką położoną między Połoniną Caryńską a górą Kremenaros zjawia się duch Władysława Nadopty – wszak legendarny Majster Bieda, uosobienie bieszczadzkiej wolności, przebywał tu w ostatnich latach swojego życia. Stojąc na omiatanej wiatrem i przygniecionej ołowianymi chmurami połoninie, przyznaję rację Jerzemu Harasymowiczowi, poecie, który w połowie lat 80. XX w. tworzył pod Małą Rawką. To prawda, w górach jest wszystko, co kocham. I bacówki też.

O autorze: Robert Szewczyk to geograf i krajoznawca podróżujący, kiedy tylko się da. Autor i redaktor licznych przewodników turystycznych, wydawnictw edukacyjnych, popularnonaukowych i artykułów. Pisze o Polsce i świecie, fotografuje krajobrazy, prowadzi warsztaty przyrodnicze.

Lista bacówek:

Beskid Żywiecki

Bacówka PTTK na Rycerzowej rycerzowa.pl Bacówka PTTK na Krawcowym Wierchu krawcow.pttk.pl

Gorce

Bacówka PTTK na Madejowej maciejowa.pl Beskid Sądecki

Bacówka PTTK pod Bereśnikiem beresnik.wordpress.com Bacówka PTTK nad Wierchomląwierchomla-schronisko.pl

Beskid Niski

Bacówka PTTK w Bartnem

Bieszczady

Bacówka PTTK pod Honem podhonem.com Bacówka PTTK pod Mała Rawką rawki.pl Bacówka PTTK Jaworzec

Pogórze Ciężkowickie

Bacówka Brzanka brzanka.pl

Pogórze Rożnowskie

Bacówka Jamna bacowkajamna.pl

Sudety

Bacówka PTTK na Przełęczy Okraj schroniskookraj.pl

 

Część 1 – eventsbymarriott.pl/bacowka-noclegownia-oldskulowa-cz-1/
Część 2 – zplywackiej.pl/bacowka-noclegownia-oldskulowa-cz-2/
Część 3 – diamiland.pl/bacowka-noclegownia-oldskulowa-cz-3/
Część 4 – cpkrakow.pl/bacowka-noclegownia-oldskulowa-cz-4/

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Hobby

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Zarządzanie flotą wypożyczonego sprzętu budowlanego: systemy i oprogramowanie ułatwiające proces.

Wstęp: Efektywne zarządzanie flotą wypożyczonego sprzętu budowlanego jest kluczowe dla zap…