Charakterystyczny klimat we wnętrzach nieco surowy, ale kuszący praktycznością to kwintesencja stylu loftowego. Co wyróżnia ten styl wnętrzarski i jakie meble pasują do stylistyki loftowej?

Historia stylu loftowego

Meble loftowe
Meble loftowe

Styl loftowy wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych z połowy ubiegłego wieku, kiedy to zaistniała potrzeba wykorzystania pomieszczeń służących wcześniej jako siedziby fabryk i magazynów. To właśnie tego typu wnętrza upodobali sobie tworzący wówczas artyści, tacy jak Andy Warhol i nieźle radzili sobie z wykorzystaniem ich potencjału. Pofabryczne pomieszczenia nazywano loftami, stąd określenie stylu, nazywanego także industrialnym od angielskiego słowa „industry”, oznaczającego przemysł.

Meble w stylu loftowym

Najważniejszym wyróżnikiem loftowych wnętrz jest open space, czyli otwarta przestrzeń, która wcale nie musi mieć dużej powierzchni. Wysoki sufit i duża ilość światła sprawiają, że wnętrza stają się przestronne, nawet te niewielkie. Nie są to zagracone przestrzenie. Typowe meble loftowe cechują się wyjątkową prostotą, ale także oryginalnością. Ich twórcy współcześnie wzorują się na starodawnych meblach z duszą, wykorzystując surowce pochodzące z recyklingu, naturalne materiały, takie jak drewno, a także pełne surowości metal, aluminium i szkło. W stylu loftowym nie ma miejsca na idealnie dopasowane meble i zagracające przestrzeń meblościanki. W industrialnych wnętrzach pojawiają się pojedyncze meble niezwykle użyteczne i funkcjonalne, które na pierwszy rzut oka niekoniecznie do siebie pasują. Najważniejszą cechą, która odróżnia meble loftowe od innych jest lekkość formy i konstrukcji.

W urządzaniu wnętrz w stylu loftowym króluje zasada minimalizmu. Pojawiają się proste, niemal garażowe, regały, stoliki, wiszące półki. Dla uczynienia wnętrz bardziej przytulnymi stosuje się elementy drewniane oraz meble o strukturze drewna. Kolorystyka mebli loftowych koncentruje się wokół monochromatycznej bazy, neutralnej czerni, bieli, szarości i beżu. Istotne jest, że meble loftowe idealnie komponują się z  naturalnymi materiałami ścian, betonem czy cegłą.

Justyna Leśniewicz

Meble loftowe
Meble loftowe
Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Człowiek

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Historia kinkietu

Czym są kinkiety i dlaczego ich używamy? Kinkiety to oprawa, która jest zwykle używana do …