Prawidłowo dobrane panele podłogowe, będą służyły na całe lata. Aby cieszyć się ich pięknym wyglądem, trzeba jednak poświęcić im nieco uwagi. Świeżo położone panele są błyszczące i gładkie. Co zrobić, aby zachować taki stan rzeczy? Przede wszystkim nie szkodzić. Jedna z najbardziej niebezpiecznych dla paneli czynników jest piasek. Gdy wracamy do domu w brudnych butach, musimy pamiętać, by się go pozbyć. Pozostawione drobinki będą stwarzać zarysowania na powierzchni paneli. Dlatego bardzo ważne jest utrzymanie czystości.

Panele podłogowe
Panele podłogowe

Sposoby na czystą podłogę

Przystępując do mycia podłogi, pierwszym krokiem powinno być zawsze pozbycie się wszelkich okruchów i ziaren piasku. Można do tego użyć miotły lub odkurzacza. W przypadku paneli dużo lepszym rozwiązaniem będzie odkurzacz. Miotła jest mniej dokładna i może pozostawić nieco brudu, a odkurzacz wciągnie wszystko do środka. Najpopularniejszym sposobem mycia podłogi jest oczywiście mop. W przypadku paneli zdecydowanie lepiej sprawdzi się mop płaski, gdyż mop sznurkowy może pozostawiać smugi. Częstym błędem jest użycie zbyt dużej ilości detergentów oraz wody. Duża ilość piany przyczyni się do pozostawienia niechcianych śladów, a nadmierna ilość wody sprawi, że panele zaczną puchnąć. Dlatego tak ważną kwestią jest porządne odciśnięcie wody. Pod żadnym pozorem, nie wolno nakładać detergentów bezpośrednio na podłogę. Efektem mogą być trwałe odbarwienia i uszkodzenia powierzchni paneli.

Mop tradycyjny czy parowy?

Można zakupić specjalne preparaty, przeznaczone do mycia paneli. Jednak dużo tańszym i równie skutecznym sposobem jest dodanie do wiadra z wodą kropli płynu do naczyń lub 2 łyżek octu na 5 litrów wody. Jeśli zdecydujesz się na ocet, a przeszkadza Ci jego zapach – dodaj kilka kropel olejku eterycznego. Poza mopem tradycyjnym coraz większą popularnością cieszą się mopy parowe. Takie urządzenia nie wymagają stosowania detergentów. Jest to dużą zaletą, jeśli po domu raczkują małe dzieci lub ktoś z rodziny jest alergikiem. Para wodna nie tylko czyści, ale również dezynfekuje podłogę. Mop parowy zabija do 99% bakterii i można nim umyć każdą powierzchnię.

Wpisując w wyszukiwarkę np. panele, zastanów się najpierw, w jakim pomieszczeniu mają się one znajdować. Najbardziej narażone na wilgoć są kuchnia i łazienka. Do tych pomieszczeń, wybrany model powinien być wyjątkowo odporny. W salonie pięknie prezentować się będą panele z wysokim połyskiem, jednak wymagają one szczególnej pielęgnacji. Warto choć raz na 3 miesiące zaaplikować preparat nabłyszczający. Po panelach nie wolno przesuwać mebli, jeśli od spodu nie są zabezpieczone filcem.

 

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Budowa

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Zarządzanie flotą wypożyczonego sprzętu budowlanego: systemy i oprogramowanie ułatwiające proces.

Wstęp: Efektywne zarządzanie flotą wypożyczonego sprzętu budowlanego jest kluczowe dla zap…