Bezpiecznie z konsultantem

W przygotowaniu zawodowym konsultanta ekonomia i wiedza o rynku finansów są konieczne. Konsultant musi umieć policzyć wszystko i zawsze. Dobrze, gdy ma fachową wiedzę z dodatkowej dziedziny ważnej w każdej firmie: z IT, HR, marketingu czy księgowości (z zarządzania ryzykiem, ubezpieczania transakcji, zamykania ksiąg).

Każda zmiana planowana w firmie, każdy wdrażany nowy program to zawsze zagrożenie dla stabilności przedsiębiorstwa. Dlatego jedną z podstawowych motywacji klienta/ przedsiębiorcy do skorzystania z usług doradcy jest chęć utrzymania bezpieczeństwa w firmie. Może to mieć różne wymiary. Na przykład planowane są zwolnienia grupowe albo przydarzył się zły rok. Związki się burzą, a rada nadzorcza czyha na głowę prezesa. Konsultanci bywają wtedy zatrudniani, aby znaleźć racjonalne, obiektywne i bezstronne uzasadnienie zmian. Muszą umieć przedstawić to uzasadnienie na zewnątrz, niejako za prezesa. Czasem konsultant czuje, że efektem jego dobrze wykonanej pracy powinno być przedłużenie kadencji zarządu na kolejny rok. Obiektywna ocena pozwala stwierdzić, czy rzeczywiście złożoność sytuacji rynkowej była przyczyną słabszych wyników, czy jednak brak wiedzy, kompetencji albo dbałości o biznes ze strony zarządu.

Kolejny przykład: planowane jest połączenie dwóch firm, gdzie jedna przejmuje i wchłania drugą. Musi nastąpić połączenie systemu wyna grodzeń (oba systemy są drastycznie różne, na zmianie załoga jednej z firm traci), musi nastąpić zmiana opisu stanowisk, sposobu rozliczania efektów pracy i wynagradzania. Prezes/właściciel firmy przejmującej staje się prezesem obu przedsiębiorstw, ale nie chce zaczynać urzędowania od narażania się wszystkim pracownikom. Prezes sam napisał strategię i wie, jaką drogą chciałby dojść do celu, którym jest zsynchronizowanie obu firm w jeden organizm. Ale prezes w trakcie wprowadzania strategii chce stać z boku. Wartością dodaną usługi konsultanta jest w tym przypadku nie samo rozwiązanie strategiczne (bo to już istniało), ale zaoferowanie skutecznej formy prezentacji tego rozwiązania i równie efektywne wprowadzenie.

Klient musi wiedzieć, do jakiego typu konsultanta się zwraca i czego od niego potrzebuje. Wymaga to pewnej samoświadomości u zlecającego. To on musi sformułować zlecenie czy zamówienie i szczerze omówić swoje oczekiwania z konsultantem.

Mirosław Proppe

SPIS TREŚCI

https://www.cpkrakow.pl/doradca-na-zle-czasy-praca-konsultanta-cz-1/
https://www.cpkrakow.pl/doradca-na-zle-czasy-praca-konsultanta-cz-2/
https://www.cpkrakow.pl/doradca-na-zle-czasy-praca-konsultanta-cz-3/

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Biznes

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Zarządzanie flotą wypożyczonego sprzętu budowlanego: systemy i oprogramowanie ułatwiające proces.

Wstęp: Efektywne zarządzanie flotą wypożyczonego sprzętu budowlanego jest kluczowe dla zap…