Ciepły montaż okien

Nawet najlepsze parametry okien mogą zostać zniweczone przez błędy wykonawcze ekip montażowych. Miejsce styku okna ze ścianą jest narażone na utratę ciepła i osadzanie się wilgoci, dlatego tak ważne staje się właściwe uszczelnienie styku okna i ściany, który może stać się mostkiem termicznym.

W ścianach dwuwarstwowych najczęściej montuje się okna, licując je z zewnętrzną krawędzią muru. W takiej sytuacji warto zastąpić tradycyjną piankę montażową taśmą rozprężną (jest mniej podatna na degradację) i uszczelnić miejsca styku izolacją przeciwwilgociową. Od wewnątrz układa się folię paroszczelną, a od zewnątrz – paroprzepuszczalną (zgodnie z zasadą: „szczelniej od wewnątrz niż na zewnątrz”). Taki montaż z użyciem folii nazywany jest potocznie „ciepłym”, choć bardziej pasowałoby określenie „montaż szczelny”, gdyż eliminuje ryzyko zawilgocenia ocieplenia. Mogłoby ono prowadzić do pojawienia się pleśni na styku okna z murem, a nawet do przemarzania ściany.

Montaż „ciepły” polega na wysunięcia okna poza lico muru, w warstwę ocieplenia – właśnie tak należy montować okna w domach energooszczędnych. Aby prawidłowo to zrobić, trzeba zapewnić stabilne oparcie dla okna. Nie nadają się do tego tradycyjnie stosowane kotwy montażowe, ponieważ nie są one w stanie utrzymać okna, często ważącego ponad 100 kg. Przy ciepłym montażu warto korzystać ze specjalnych konsoli, bez względu na ciężar okna i grubość warstwy ocieplenia. Bardzo dobrym rozwiązaniem są też gotowe zestawy do montażu okien w ociepleniu

Ciepły próg

Jeśli poziom podłogi w domu znajduje się na wysokości wykończenia tarasu, warto zamontować drzwi tarasowe z niskim progiem. Aby nie obawiać się o szczelność takich drzwi i ucieczkę ciepła przez nie, trzeba wybrać ciepły próg. Składa się on z kilku elementów. Próg to profil z tworzywa PVC z komorami wypełnionymi powietrzem, stanowiącym izolację cieplną. Jest on wykończony od zewnątrz lub wewnątrz aluminiową nakładką. Pod progiem znajduje się profil poszerzający z PVC. Na próg od góry nakładana jest pokrywa z tworzywa. Aby przez taki próg nie uciekało z domu ciepło, musi on szczelnie stykać się z elementami uszczelniającymi na skrzydle. Dlatego trzeba jeszcze dopilnować jego właściwego montażu.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Budowa

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Jaki koszt pomocy drogowej?

Pomoc drogowa – ile kosztuje? Podróżując dużo samochodem, na trasie nie raz mogą poj…