Ciepły montaż okien

Nawet najlepsze parametry okien mogą zostać zniweczone przez błędy wykonawcze ekip montażowych. Miejsce styku okna ze ścianą jest narażone na utratę ciepła i osadzanie się wilgoci, dlatego tak ważne staje się właściwe uszczelnienie styku okna i ściany, który może stać się mostkiem termicznym.

W ścianach dwuwarstwowych najczęściej montuje się okna, licując je z zewnętrzną krawędzią muru. W takiej sytuacji warto zastąpić tradycyjną piankę montażową taśmą rozprężną (jest mniej podatna na degradację) i uszczelnić miejsca styku izolacją przeciwwilgociową. Od wewnątrz układa się folię paroszczelną, a od zewnątrz – paroprzepuszczalną (zgodnie z zasadą: „szczelniej od wewnątrz niż na zewnątrz”). Taki montaż z użyciem folii nazywany jest potocznie „ciepłym”, choć bardziej pasowałoby określenie „montaż szczelny”, gdyż eliminuje ryzyko zawilgocenia ocieplenia. Mogłoby ono prowadzić do pojawienia się pleśni na styku okna z murem, a nawet do przemarzania ściany.

Montaż „ciepły” polega na wysunięcia okna poza lico muru, w warstwę ocieplenia – właśnie tak należy montować okna w domach energooszczędnych. Aby prawidłowo to zrobić, trzeba zapewnić stabilne oparcie dla okna. Nie nadają się do tego tradycyjnie stosowane kotwy montażowe, ponieważ nie są one w stanie utrzymać okna, często ważącego ponad 100 kg. Przy ciepłym montażu warto korzystać ze specjalnych konsoli, bez względu na ciężar okna i grubość warstwy ocieplenia. Bardzo dobrym rozwiązaniem są też gotowe zestawy do montażu okien w ociepleniu

Ciepły próg

Jeśli poziom podłogi w domu znajduje się na wysokości wykończenia tarasu, warto zamontować drzwi tarasowe z niskim progiem. Aby nie obawiać się o szczelność takich drzwi i ucieczkę ciepła przez nie, trzeba wybrać ciepły próg. Składa się on z kilku elementów. Próg to profil z tworzywa PVC z komorami wypełnionymi powietrzem, stanowiącym izolację cieplną. Jest on wykończony od zewnątrz lub wewnątrz aluminiową nakładką. Pod progiem znajduje się profil poszerzający z PVC. Na próg od góry nakładana jest pokrywa z tworzywa. Aby przez taki próg nie uciekało z domu ciepło, musi on szczelnie stykać się z elementami uszczelniającymi na skrzydle. Dlatego trzeba jeszcze dopilnować jego właściwego montażu.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Budowa

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Prawo karne: Bezpieczeństwo i sprawiedliwość dla społeczeństwa

Wprowadzenie Prawo karne jest jednym z fundamentów systemu prawnego, które ma na celu utrz…