Gliceryna roślinna jest płynem przeźroczystym oraz gęstej konsystencji. Zawartość glicerolu w glicerynie powinna sięgać 99 proc. W takiej postaci powinna być podawana zwierzętom (krowom mlecznym), gdyż jest produktem czystym, bez zanieczyszczeń. Gliceryna paszowa dedykowana jest dla zwierząt przeżuwających, pomaga w leczeniu ketozy u krów. Substancja ma przyjemny słodki smak i bardzo wysoką wartość energetyczną.

Zastosowanie gliceryny paszowej

Dodaje się ją do krowiej paszy, szczególnie wtedy, gdy nie jest ona najwyższej jakości. Gliceryna wzmacnia wartość kaloryczną paszy, przez co stanowi zastrzyk energii dla krów o słabszej kondycji fizycznej. Jest to szczególnie pomocne w okresie laktacji krowy, poprawia parametry rozrodu. Dzięki obecności gliceryny w karmie, pasza nie wysycha i nie przymarza. Aby zapobiec występowaniu ketozy u krów, glicerynę paszową należy podać kilka dni przed porodem (od 4 do 6 dni wcześniej) i aplikować jeszcze przez tydzień po porodzie.

Pasza dla zwierząt
Pasza dla zwierząt

Dawkowanie gliceryny paszowej

Przestrzeganie zalecanych dawek gliceryny paszowej jest bardzo ważne. Zalecana dawka to ok. 300g gliceryny na jeden dzień dla jednej krowy. Substancję należy podawać do paszy krów z deficytem energetycznym. Jeżeli będzie ona stosowana do karmy zwierząt w każdym etapie laktacji, nie osiągnie się zamierzonego efektu, a wręcz odwrotny.

Dlaczego gliceryna paszowa jest ważna w pierwszych dniach laktacji?

Pierwsze dni laktacji stanowią trudny okres nie tylko dla krów, ale i dla hodowcy bydła. W tym okresie u krów występuje obniżony apetyt, mogą pojawić się problemy z wydaleniem łożyska, a następnie zaleganie poporodowe. Krowa daje wtedy mniej mleka i narażona jest na pojawienie się ketozy. Gdy do niej dojdzie, musi nastąpić interwencja lekarza weterynarza. Aby uniknąć strat ekonomicznych, hodowcy krów  muszą zadbać o zwierzęta, wzmacniając energetycznie ich żywność gliceryną paszową. Producenci oferują glicerynę paszową ze specjalistycznymi dodatkami: tłuszcze chronione, melasa, gliceryna, czy nawet glikol propylenowy. Najlepszym dodatkiem do gliceryny paszowej jest melasa. Ze względu na swój słodki smak jest lubiana przez krowy i doskonale wzmacnia smak paszy.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
  • Producent butelek HDPE

    Na szczęście coraz więcej producentów butelek HDPE wykorzystuje w swoich produktach plasti…
  • Wybór lamp ogrodowych

    Lampy ogrodowe Oświetlenie ogrodu do bardzo istotny element całej przydomowej przestrzeni.…
  • Co daje powłoka hydrofobowa?

    Powłoka hydrofobowa to nowoczesne rozwiązanie, jakie zastosujemy w domu. Ma ona za zadanie…
Załaduj więcej Człowiek

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Jak rozliczać księgi rachunkowe? Skorzystaj z usług specjalistów!

Szybko zmieniające się przepisy podatkowe sprawiają, że coraz trudniej we własnym zakresie…