Gdzie właściwie sprawdzi się izolacja natryskowa? Można śmiało stwierdzić, że wszędzie! Wyjątek stanowią ściany skonstruowane tzn. metodą lekką/mokrą. O izolacji natryskowej możemy pomyśleć zarówno przy stawianiu budynku jak i w przypadku konstrukcji starszych tj. już powstałych. Wbrew pozorom rodzaj nieruchomości ma niewielkie znacznie.

Izolacja pianką PUR wiedzie prym w budownictwie mieszkaniowym, przy ocieplaniu budynków gospodarczych, a także zabezpieczaniu… szklarni. Natrysk może być stosowany na całej powierzchni budynku, jak i w przypadku wybranych elementów. Izolacja natryskowa może służyć ocieplaniu bądź jedynie docieplaniu (jako jedna z wielu warstw izolacyjnych). W praktyce piankę PUR możemy wykorzystać przy docieplaniu/ocieplaniu dachu, poddasza, a także ścian.

Jak to wygląda w praktyce?

Niektórzy myślą, że ocieplanie pianką PUR metodą izolacji natryskowej jest niemal ‘dziecinnie proste’. Maszyna + ktoś do jej obsługi = wysokiej klasy izolacja budynku. Nic bardziej mylnego. Ocieplanie czy nawet docieplanie budynków/ich części pianką jest zabiegiem stosunkowo prostym jedynie w przypadku firm, które mają w tej kwestii doświadczenie. W przypadku instalacji piany PUR jeden niewielki błąd wystarczy, aby znacząco skrócić żywotność budynku bądź zmniejszyć efektywność energetyczną budynku. Pamiętajmy, że sama maszyna nie sprawi, że izolacja będzie wykonana prawidłowo. Tak samo liczą się umiejętności, doświadczenie, a także odpowiednie ustawienie urządzenia z uwzględnieniem warunków atmosferycznych panujących w danym miejscu.

Ocieplamy… poddasze

Jak wygląda izolacja natryskowa w praktyce? Przeanalizujemy ocieplanie pianką poddasza. Zanim przejdziemy do samego procesu ocieplania, powinniśmy przygotować pomieszczenie, w którym wykonywane będą prace. W tym właśnie momencie niezbędny jest montaż wieszaków do krokwi, które w przyszłości przydadzą się do montażu płyt kartowo-gipsowych. Oczywiście, należy także zabezpieczyć przed „zapiankowaniem” elementy, które mają pozostać nienaruszone np. otwory okienne.

Potem wszystko idzie z górki – następuje natrysk pianki PUR. Wbrew pozorom cały proces nie trwa zbyt długo. Wszystko zależy od doświadczenia firmy świadczącej usługi.

Piana rozrasta się średnio sto dwudziestokrotnie tworząc spójną, równomierną warstwę. Końcowo wykańcza się pianką stolarkę okienną, kanały wentylacyjne itp. Po aplikacji można przystąpić do montażu profili.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
  • Jakie koszty usług hydraulika?

    Chcąc skorzystać z usług hydraulika trzeba być świadomym, że koszty takich usług w ostatni…
  • Czym myć panele

    Prawidłowo dobrane panele podłogowe, będą służyły na całe lata. Aby cieszyć się ich piękny…
  • Dlaczego warto postawić na osuszanie budynków?

    Woda to żywioł ekstremalny, wnikający dosłownie w najmniejszą szczelinę, co szczególnie za…
Załaduj więcej Budowa

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Jakie koszty usług hydraulika?

Chcąc skorzystać z usług hydraulika trzeba być świadomym, że koszty takich usług w ostatni…