Rozliczanie rocznego PIT-u składa się z kilku etapów. Zwrot od fiskusa otrzymamy, gdy z naszego rozliczenia wynika nadpłata.

Urząd Skarbowy ma 3 miesiące, aby zwrócić należne pieniądze i najczęściej, gdy za pierwszym razem poprawnie prześlemy dokumenty przez internet, to pieniądze na konto bankowe trafiają znacznie szybciej.

Kiedy przysługuje nam zwrot podatku?

Zwrot podatku przysługuje w różnych sytuacjach i najczęstsze z nich to:

  • korzystanie z ulg podatkowych oraz odliczeń takich jak ulga prorodzinna, ulga zdrowotna lub abolicyjna,
  • wykazanie zwiększonych kosztów niż uzyskany przychód,
  • kwota zaliczki na rzecz podatku była wyliczana z założeniem, że osiągniemy wyższy próg podatkowy, a tymczasem okazało się, że dochód wyniósł znacznie mniej.

Jeśli chcemy dowiedzieć się, czy przysługuje nam zwrot podatku to najprościej jest skorzystać z kalkulatora PIT dostępnego na stronie Ministerstwa Finansów. Znajdziemy tam pełną listę zwolnień oraz wysokość stawek, jakie możemy odliczyć.

W jaki sposób uzyskać zwrot podatku?

Mimo tego, że epidemia w 2020 roku spowodowała to, że termin na złożenie deklaracji przedłużono do końca maja to jednak nigdy nie warto czekać na ostatnią chwilę. Warto mieć na uwadze to, że im szybciej złożymy rozliczenie, tym szybciej otrzymamy zwrot na nasze konto bankowe.

Zwrot podatku można również uzyskać za pomocą tradycyjnego przekazu pocztowego, ale trzeba wtedy czekać kilka dni dłużej. Dodatkowo kwota zwrotu będzie pomniejszona o koszty manipulacyjne.

Jeżeli mamy problemy z samodzielnym wypełnieniem wszystkich dokumentów to warto skorzystać z usług doświadczonych specjalistów z firmy https://pkg-tax.com, którzy załatwią za nas wszystkie formalności. Z pomocy mogą skorzystać zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy. Pomoc w rozliczeniu oferowana jest również pracownikom zatrudnionym w Holandii.

Na zwrot podatku trzeba czekać do 3 miesięcy, ale jeżeli PIT złożony został przez internet to termin ten skraca się do 45 dni. Warto zaznaczyć, że rodziny posiadające co najmniej trójkę dzieci oraz ogólnopolską kartę dużej rodziny zwrot otrzymają znacznie szybciej.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Biznes

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Szacunkowe koszty ogrzewania domu pelletem

Pellet to ekologiczne paliwo należące do biomasy, coraz częściej wykorzystywane do ogrzewa…