Nie wszyscy kierowcy odnajdują się w gąszczu oznaczeń dotyczących kategorii prawa jazdy. Trudno się dziwić – w końcu jest ich aż 16! Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, przygotowaliśmy skrótowe kompendium wiedzy. Sprawdź, jakie uprawnienia dają poszczególne kategorie i jakimi ograniczeniami wiekowymi są objęte.

Kandydat na kierowcę po raz pierwszy może pojawić się w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego w wieku 14 lat, kiedy zyskuje prawo do ubiegania się o kategorię prawa jazdy AM. Po pozytywnym zakończeniu egzaminu otrzyma uprawnienia do kierowania motorowerem lub czterokołowcem lekkim, którego masa nie przekracza 350 kg, a prędkość maksymalna nie jest wyższa niż 45 km/godz.

Reklama:

Ośrodek Szkolenia Kierowców MACH  – Nauka jazdy Warszawa Tarchomin

 

Dwa lata później uprawnienia będzie mógł rozszerzyć o kategorię Al lub BI. Pierwsza z nich pozwala na prowadzenie motocykli wyposażonych w silnik o pojemności nie większej niż 125 cm3 i mocy nie wyższej niż 11 kW. Ustawodawca wprowadził do przepisów dodatkowe obostrzenie mówiące o tym, że stosunek masy do mocy nie może przekroczyć 0,1 kW na każdy kilogram

Kategoria BI uprawnia do jazdy czterokołowcem. Masa pojazdu jest uzależniona od jego przeznaczenia. Przy przewozie rzeczy auto nie może ważyć więcej niż 550 kg. Przewóz osób oznacza, że jego waga musi spaść o 150 kg.

MOTOROWEREM INACZEJ

Kiedyś do poruszania się motorowerem po drogach wystarczała tak zwana karta motorowerowa. Dzisiaj wymagane jest prawo jazdy kategorii AM, które uprawnia do prowadzenia pojazdu wyposażonego w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/godz. Ta kategoria wymagana jest także do prowadzenia lekkiego quada o wadze do 350 kg i konstrukcji ograniczającej prędkość jazdy do 45 km/godz.

Mało popularna kategoria T

W wieku 16 lat kierowca lub przyszły kierowca ma ustawową możliwość przystąpienia do egzaminu na kategorię T. Jako że zestaw uprawnień dotyczy specyficznej grupy pojazdów, ta kategoria nie cieszy się dużą popularnością. Daje możliwość prowadzenia ciągników rolniczych, pojazdów wolnobieżnych oraz zespołów pojazdów powstałych na ich bazie.

nauka jazdy
nauka jazdy

W przypadku jednośladów kolejnymi stopniami rozszerzania uprawnień są kategorie A2 i A Prawo jazdy z oznaczeniem A2 można otrzymać w wieku 18 lat. Likwiduje ono wagowe ograniczenia dotyczące motocykla i zwiększa moc maksymalną. W tym przypadku może ona wynosić nawet 35 kW przy założeniu, że stosunek mocy do masy nie przekroczy 0,2 kW na kilogram Dodatkowo kategorią objęte są pojazdy trójkołowe o mocy poniżej 15 kW Pełne uprawnienia do prowadzenia jednośladów i jednośladów z przyczepami w ramach prawa jazdy A można uzyskać w wieku 24 lat. Jeżeli kierowca od minimum dwóch lat ma uprawnienia kategorii A2, wiek minimalny spada do 20 lat.

WAŻNE!

Zanim skorzystasz z coraz bardziej popularnych quadów, dostępnych na przykład w wypożyczalniach, sprawdź, czy masz prawo na nich jeździć. Warto zapytać w wypożyczalniach, jak został zarejestrowany czterokołowiec. Jeśli bowiem spowodujesz wypadek, nie mając z formalnego punktu widzenia prawa do prowadzenia takiego pojazdu, możesz mieć duże kłopoty.

Pożądana kategoria B

Zdecydowanie najbardziej popularną kategorią prawa jazdy jest ta o oznaczeniu B. Dzięki niej prowadzący może zasiąść za kierownicą pojazdu osobowego, którego masa nie przekracza 3,5 t, zespołu pojazdów wyposażonego w przyczepę lekką (ewentualnie inną, ale masa zespołu nie przekracza 4250 kg), mikrobusa przewożącego 9 osób, ciągnika rolniczego i pojazdu wolnobieżnego. Zgłoszenie się na egzamin na kategorię B jest możliwe dopiero po ukończeniu 18 lat.

W tym samym wieku kierowca może uzyskać kolejne kompetencje. Aby móc ciągnąć autem przyczepę o masie maksymalnej 3,5t, wystarczy, że uzyska uprawnienie B+E. Od sierpnia 2014 roku osoby posiadające od co najmniej trzech lat prawo jazdy kategorii B są uprawnione do jazdy motocyklem o pojemności skokowej silnika do 125 cm3 oraz mocy nieprzekraczającej 11 kW bez konieczności zdawania egzaminu.

C1 – auta ciężarowe w wersji mini

Pełnoletność uprawnia także do zdawania egzaminu na kategorię C1. W tym przypadku mowa o pojeździe samochodowym, którego masa jest większa niż 3,51, ale nie przekracza 7,51. Ustawodawca daje kierowcy również możliwość prowadzenia zespołu pojazdów z przyczepą lekką. Aby częścią zespołu mogła stać się przyczepa inna niż lekka, konieczne jest zdobycie kategorii Cl+E. Masa całości w tym przypadku nie może przekroczyć 12 t.

Aby kierowcę przestały dotyczyć ograniczenia wagowe i mógł zostać pełnoprawnym prowadzącym wysokotonowe pojazdy, musi osiągnąć wiek 21 lat i otrzymać uprawnienia oznaczone literą C. Po zdaniu egzaminu na kategorię C+E będzie mógł prowadzić nie tylko samochody ciężarowe, ale także ciężarówki i ciągniki wyposażone w przyczepy lub naczepy.

Po ukończeniu 21 lat można uzyskać uprawnienia do prowadzenia autobusów. Początkowo jednak prawa kierowcy są ograniczone. W tym wieku może się ubiegać wyłącznie o kategorię Dl lub Dl+E. Pierwsza pozwala zabrać na pokład maksymalnie 17 osób i prowadzić pojazd o maksymalnej długości 8 m. Druga uprawnia do ciągnięcia przyczepy innej niż lekka. Gdy kierowca skończy 24 lata, będzie miał otwartą drogę do kategorii D oraz D+E. Po ich uzyskaniu przestaną go obowiązywać ograniczenia dotyczące liczby przewożonych pasażerów czy długości auto-busu.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Człowiek

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Dlaczego warto postawić na osuszanie budynków?

Woda to żywioł ekstremalny, wnikający dosłownie w najmniejszą szczelinę, co szczególnie za…