Największe osiągnięcie w zakresie leczenia przewlekłych niewydolności oddechowych osiągnięto właśnie w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Jest to czas, w którym liczne badania i rozwój technologiczny doprowadziły do poprawy jakości życia osób, które do tej pory nie mogły liczyć na komfortowe warunki leczenia swoich oddechowych dolegliwości. Trzeba pamiętać, iż wystarczy zaledwie pięć minut niedotlenienia, by doprowadzić do nieodwracalnych zmian w mózgu, a nawet do śmierci.

Niedotlenienie – skutki

Tlen jest niezbędny do życia. Jeśli nie zostanie dostarczony do organizmu, może to się skończyć tragicznie. Co więcej, niedotlenienie może pojawić się nagle, kiedy to mechaniczna czynność serca zostanie w pewnym momencie zatrzymana bądź po prostu zostanie odcięty nam dopływ powietrza. W tych sytuacjach może dojść do poważnych szkód zdrowotnych w obrębie komórek, szczególnie neuronów, które nie zregenerują się z powrotem.

Im większe niedotlenienie, tym większe upośledzenie organizmu. Dochodzi do niego jednak nie tylko w sposób mechaniczny, ale również wskutek chorób, których progres, mimo iż może następować powoli, przyczynia się do coraz większej niewydolności płuc bardzo źle znoszonej przez pacjentów i utrudniającej im ich codzienne funkcjonowanie.

Jak rozpoznać niedotlenienie?

koncentrator tlenu
koncentrator tlenu

By rozpoznać niedotlenienie płuc, przeprowadza się odpowiednie badania, mianowicie ciśnienie parcjalne tlenu w krwi tętniczej. Wtedy wynik wskazuje na liczbę mniejszą niż 60mmHg. Z kolei ciśnienie parcjalne dwutlenku węgla wyraźnie pokazuje liczbę wyższą od 45 mmHg. Ważne, by podczas badania przebywać w stanie spoczynku.  W trakcie testu trzeba również oddychać powietrzem atmosferycznym, a nie tym, które dostarczane jest z pomocą urządzenia o nazwie koncentrator tlenu.

Na rzecz leczenie lekarz może wyróżnić dwa rodzaje niedotlenienia. Pierwszym z nich jest niedotlenienie hipoksemiczne, które świadczy o częściowej niewydolności, a drugim jest niedotlenienie hiperkapniczne mówiące o niedotlenieniu całkowitym.

Domowe leczenie niewydolności

Dzięki rozwojowi technologicznemu w medycynie można na własny użytek wypożyczyć bądź zakupić koncentrator tlenu, który pomoże osobom chorym w walce z chorobą. Sprzęt do użytku domowego, czy mobilny nie jest już żadnym problemem. Również ceny sprawiają, iż można zakupić koncentrator świetnie spełniający się w swojej roli. Wystarczy przejrzeć oferty i porównać funkcje, możliwości regulacji itp. Później wystarczy złożyć zamówienie i regularnie wymieniać filtry w urządzeniu.

 

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Człowiek

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Ekologiczne przewozy: rola taxi w promowaniu zrównoważonego transportu miejskiego

W obliczu rosnących wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi i degradacją środowiska, z…