Mamy zmartwienie? Więc płaczmy! Badacze tego zjawiska twierdzą, że płacz zmniejsza smutek lub gniew o 40%. Są jednak wyjątki, a mianowicie nie dotyczy to osób cierpiących na depresję, bowiem one czują się po płaczu jeszcze gorzej.

Łzy płynące z oczu pod wpływem emocji zawierają leu-enkefalinę – neuroprzekaźnik ograniczający ból. Przy okazji wypłakujemy substancje odpowiedzialne za stres, a nawet możemy liczyć na produkcję naturalnych analgetyków, czyli środków przeciwbólowych.

Nie ma jednak róży bez kolców – łzy kobiece sprawiają bowiem, że u towarzyszącego kobiecie mężczyzny ulega obniżeniu poziom testosteronu, co może rodzić różne skutki.

MINERAŁ PEŁEN ZALET

Mamy białe plamy na paznokciach? Jeżeli tak, to znaczy, że w naszym organizmie zawodzi gospodarka cynkiem. Białe plamy to nie tylko „usterka kosmetyczna”, ale przede wszystkim drogowskaz nakierowany na konieczność uzupełnienia diety cynkiem.

Jeżeli tego minerału jest za mało, to zawodzi synteza białka. Choćbyśmy zjedli mnóstwo odżywki białkowej, nie liczmy na bogate jej przyswojenie. Kurczliwość mięśni też słabnie, co jest dostrzegalne na przykładzie ciężaru, jaki podnosiliśmy jeszcze dwa miesiące temu, a obecnie nie idzie.

Brak dostatecznej ilości cynku sprawia również, że w organizmie została zaburzona równowaga kwasowo-zasadowa, co praktycznie oznacza, że kwasy dominują.

Lubimy słodycze? Skoro tak, to polubmy również cynk, bo cukier powoduje wypłukiwanie cynku w ilości około 3 mg dziennie.

Suplementacja cynkiem pomaga w leczeniu bezpłodności, poprawia odczuwanie smaku potraw, obniża poziom cholesterolu, przyspiesza proces gojenia się ran, zapobiega przerostowi prostaty, leczy impotencję (razem z witaminą B6) oraz – poprawia sprawność intelektualną.

Jedzmy kiełki pszenicy, drożdże piwne, jajka, musztardę ziarnistą i pestki dyni, aby zagwarantować sobie wystarczającą ilość cynku w organizmie. Jeżeli jednak paznokcie świecą na odległość białymi plamami, niezbędna jest suplementacja – wystarczy jedna tabletka dziennie w połączeniu z witaminą A (beta-karoten) plus ewentualnie z wapniem i fosforem.

Pamiętajmy jednak o nieprzekraczaniu dziennej dawki, ponieważ wtedy można narazić się na zmniejszoną reakcję immunologiczną (gorsza odporność).

 

Reklama: Wylewki Rzeszów

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Człowiek

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Wprowadzenie do najczęściej wypożyczanych elektronarzędzi

W dzisiejszym świecie, gdzie prace remontowe, budowlane i majsterkowanie są na porządku dz…