Przewóz maszyn budowlanych specjalnymi środkami transportu

Przewóz maszyn budowlanych może odbywać się przy wykorzystaniu wyspecjalizowanych środków transportowych. W ten sposób można przemieszczać maszyny, które nie są w s tanie samodzielnie poruszać się po drodze, na znaczą odległość. Odległość jednak nie może być większa niż 200 kilometrów, a maszyna musi zostać umieszczona na specjalnej przyczepie albo naczepie samochodowej. Rolki do transportu maszyn są przygotowane specjalnie pod transport takiego sprzętu i są one niskopodwoziowe. Przed transportem wymagana jest dokładna analiza całej trasy, ze wzięciem pod uwagę stanu dróg, po jakich pojazd z maszyną będzie się przemieszczał. Jest to konieczne, aby cała droga była pokonana w sposób sprawny i bezpieczny. Trzeba dokładnie przeanalizować rodzaj nawierzchni, szerokość dróg oraz możliwe trudne odcinki do pokonania (piasek, błoto, wyboje). Należy wiedzieć, jakie jest maksymalne nachylenie nawierzchni względem poziomu, a także ustalić liczbę oraz długość podjazdów i zjazdów, szczególnie tych stromych. W przypadku dróg trudnych do przejechania wykorzystuje się ciągniki o dużej mocy i dobrze radzących sobie w utrudnionych warunkach. Na wyposażeniu posiadają wciągarki o sporej sile wciągu.

Załadunek maszyn

Załadunek maszyny budowlanej na środki transportu jezdniowego musi być przeprowadzany z rampy czołowej albo przy zastosowaniu specjalnej pochylni czy najazdu. W trakcie wciągania maszyny na platformę albo ściągania z niej maszyn przy wykorzystaniu wciągarek oraz lin, osoby pracujące nie powinny być w pobliżu naciąganej liny, ponieważ w razie zerwania liny, może dojść do bardzo groźnego wypadku. Przy załadunku bardzo pomocne okazują się często Rolki do transportu maszyn.

Ładunek znajdujący się na pojeździe powinien być w sposób odpowiedni zabezpieczony, aby nie zmienił swojego położenia w trakcie jazdy. Musi być również ochroniony od wszelkich drgań. Trzeba mieć na uwadze, żeby środek ciężkości masy przewożonej maszyny był możliwie najniżej.

Marta Lubowiecka

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Budowa

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Zarządzanie flotą wypożyczonego sprzętu budowlanego: systemy i oprogramowanie ułatwiające proces.

Wstęp: Efektywne zarządzanie flotą wypożyczonego sprzętu budowlanego jest kluczowe dla zap…