Rozpisujemy dzienną dietę na 5-7 zrównoważonych posiłków. Po ułożeniu takiej diety, warto zrobić sobie pewne zapasy żywności i poporcjować je wagowo oraz odmierzyć różne składniki, aby przyrządzanie posiłków było później mniej kłopotliwe. Zasada jest taka, że wszystko co spożywamy, musi być dokładnie zapisane [kalorie, białko, węglowodany, tłuszcze]. Tylko takie postępowanie umożliwi nam śledzenie swojej diety i ewentualne robienie korekt. W Internecie można już znaleźć strony i oprogramowanie umożliwiające w łatwy sposób planowanie, zapisywanie i śledzenie swojej diety oraz postępów. Można to robić darmowo, po zarejestrowaniu się w serwisie, lub odpłatnie – kupując specjalne oprogramowanie (przeciętny koszt to ok. 90 zł) uwzględniające tabele żywieniowe oraz wykresy.

Istnieją pewne trendy w prowadzeniu treningu siłowego w tym okresie. Dość popularna jest opinia, że powinno się zwiększyć liczbę powtórzeń w seriach i zmniejszyć stosowane do ćwiczeń ciężary, co ma doprowadzić do szybszego spalania tkanki tłuszczowej. To na pewno doprowadzi do podwyższenia naszej wydolności fizycznej, ale istnieje duże niebezpieczeństwo utraty części tak ciężko wypracowanej masy mięśniowej. Pamiętajmy o ogólnym bilansie energetycznym. Jeśli jednocześnie zredukujemy kalorycz-ność diety i znacznie zwiększymy ilość pracy treningowej, to popadniemy w wysoko ujemny bilans energetyczny w wyniku którego organizm nasz zacznie spalać aminokwasy z tkanki mięśniowej. Będą stanowiły one dla niego źródło energii (katabolizm).

Należy pamiętać, że naszym głównym celem jest uzyskanie odtłuszczonej sylwetki, przy zachowaniu tej masy mięśniowej, jaką mamy. Dlatego obecny trend jest nieco inny. Fachowcy skłaniają się do tego, aby w cyklu przedstartowym kontynuować ten model treningów, jaki stosowaliśmy dotychczas, nie zmniejszając obciążeń w seriach. Może to być trening dzielony 4 razy w tygodniu lub bardziej zaawansowany system treningu dzielonego, z seriami z liczbą powtórzeń 8-12.

Jedyne, co należy zmienić, to intensywność ćwiczeń, stosując krótsze przerwy między seriami (45-60 sekund), superserie i serie łączone, a nawet takie techniki, jak powtórzenia wymuszone, serie ze zmniejszaniem obciążenia lub przerwami wewnątrz serii. Nie manipulujmy jednak przy ciężarach. Co najwyżej, dopuszcza się włączenie kilku (3-4) wydłużonych serii z mniejszym obciążeniem na cały jeden trening.

 

Przygotowania Przedstartowe – Andrzej Michalak cz.4

Facebook Comments
 • Białko olimp

  Dobra odżywka białkowa to podstawa dla osób ćwiczących na siłowni. Białko Olimp jest jedny…
 • Trening z Stephanie Davis cz.1

  26-letnia modelka fitness, która swoim atrakcyjnym wytrenowanych ciałem inspiruje i motywu…
 • Trening z Stephanie Davis cz.2

  PLANK (WERSJA KLASYCZNA) 3 SERIE PO 1 MINUCIE – Przyjmujemy pozycję jak do pompek, &…
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
 • Samochód terenowy – zadbaj o jego funkcjonalność

  Przygotowanie wyposażenia dla samochodu terenowego wymaga stworzenia takich elementów, któ…
 • Kreatyna

  Kreatyna jest substancją, która w sposób naturalny pozwala na zwiększenie wydajności treni…
 • Białko olimp

  Dobra odżywka białkowa to podstawa dla osób ćwiczących na siłowni. Białko Olimp jest jedny…
Załaduj więcej Sport

Jeden komentarz

 1. […] 1 minutę temu Przygotowania Przedstartowe – Andrzej Michalak cz.3 […]

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Jakie koszty usług hydraulika?

Chcąc skorzystać z usług hydraulika trzeba być świadomym, że koszty takich usług w ostatni…