Celem cyklu przedstartowego jest podwyższenie tętna, przy jednoczesnym poceniu się i wywołaniu skrajnej reakcji mięśni (pieczenie wewnątrzmięśniowe). Realizacja tych celów i tak będzie trudna, biorąc pod uwagę dramatycznie obniżający się poziom energii i siły, spowodowany obniżoną kalorycznością diety i zmniejszającymi się zasobami tłuszczu w organizmie.

Najtrudniej jest dawać zalecenia odnośnie treningu aerobowego, gdyż zależą one od przebiegu naszych treningów w poprzednim okresie, rodzaju sylwetki (typu metabolizmu) i ilości tkanki tłuszczowej jaką chcemy „zrzucić” do momentu startu. Praktyka pokazuje, że jednym wystarczają 3 sesje tygodniowo po 45 minut każda, a inne muszą robić 2 sesje dziennie 6 razy w tygodniu. Umiarkowane zalecenia są takie, że jeśli ktoś ćwiczył dotychczas aerobowo co najmniej trzy razy w tygodniu, to niech tego nie zmienia na początku cyklu przedstartowego. Najpierw zaobserwujmy zmiany, jakie wywoła w naszym organizmie restrykcyjna dieta i intensywniejszy trening siłowy, a potem manipulujmy treningiem aerobowym. Takie podejście ma także na celu ochronę (utrzymanie) masy mięśniowej.

Zwiększanie czasu treningu aerobowego powinno mieć miejsce w przypadkach: » gdy przez ostatnie dwa tygodnie zahamowało nam się spalanie tkanki tłuszczowej, a nie zmienialiśmy innych parametrów treningu i diety. » gdy zredukowaliśmy kaloryczność diety o 100-200 kcal dziennie, a pomimo to od dwóch tygodni nie zaobserwowaliśmy redukcji tkanki tłuszczowej. Aktualne zalecenia ekspertów są takie, aby najpierw wprowadzać zmiany w diecie i dopiero, gdy przez dwa tygodnie nie przyniosą one oczekiwanych rezultatów, ingerować w trening aerobowy. Ingerencja ta powinna najpierw polegać na wydłużeniu każdej sesji o 10-15 minut i to zwykle wystarcza. Jeśli nie, to dopiero, gdy nasze sesje wydłużą się do 60 minut, powinniśmy dodać kolejną sesję w nowym dniu.

Pomimo takiego nawału obowiązków, doświadczone wyczynowe fitneski radzą, aby jeden dzień tygodnia (najlepiej w weekend) zrobić sobie całkowicie wolny od wszystkich rodzajów treningów. Organizm potrzebuje czasu na wypoczynek, zarówno fizyczny jak i psychiczny, a taki wolny dzień pozwoli wam rozpocząć następny tydzień treningowy z nowym entuzjazmem!

Facebook Comments
 • Białko olimp

  Dobra odżywka białkowa to podstawa dla osób ćwiczących na siłowni. Białko Olimp jest jedny…
 • Trening z Stephanie Davis cz.1

  26-letnia modelka fitness, która swoim atrakcyjnym wytrenowanych ciałem inspiruje i motywu…
 • Trening z Stephanie Davis cz.2

  PLANK (WERSJA KLASYCZNA) 3 SERIE PO 1 MINUCIE – Przyjmujemy pozycję jak do pompek, &…
Załaduj więcej podobnych artykułów
 • Czy warto korzystać ze skupów samochodowych?

  Sprzedaż samochodu jest stosunkowo skomplikowanym procesem, wymagającym wiedzy i doświadcz…
 • Przeziębienie – dlaczego chorujemy?

  Dużo osób narzeka na ten aspekt. Nie da się ukryć, że przeziębienie, chociaż zazwyczaj nie…
 • Kreatyna

  Kreatyna jest substancją, która w sposób naturalny pozwala na zwiększenie wydajności treni…
Załaduj więcej Redaktor
 • Kreatyna

  Kreatyna jest substancją, która w sposób naturalny pozwala na zwiększenie wydajności treni…
 • Białko olimp

  Dobra odżywka białkowa to podstawa dla osób ćwiczących na siłowni. Białko Olimp jest jedny…
 • Najważniejsze informacje o białku

  Spożywanie białka jest bardzo ważne dla osób, które regularnie ćwiczą na siłowni. Jednak s…
Załaduj więcej Sport

Jeden komentarz

 1. […] 1 minutę temu Przygotowania Przedstartowe – Andrzej Michalak cz.4 […]

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Czy warto korzystać ze skupów samochodowych?

Sprzedaż samochodu jest stosunkowo skomplikowanym procesem, wymagającym wiedzy i doświadcz…