Podczas spawania, niezależnie jakiej metody używamy, powstaje bardzo jasne światło. Następuje także emisja sporej ilości promieniowania UV, które jest groźne dla oczu. Dlatego też spawanie bez żadnej osłony jest niedopuszczalne, nie powinno się tego robić nawet przez kilka sekund. Krótka ekspozycja powoduje głownie dolegliwości bólowe, które przechodzą po kilku dniach. Dłuższa może nawet skończyć się trwałą utratą wzroku.

Osłona oczu

Aby móc bezpiecznie spawać, potrzebujemy osłony na oczy. W handlu dostępnych jest kilka rodzajów, między innymi takich jak okulary, a także przyłbice spawalnicze. Posiadają one wbudowane szybki lub szkła przyciemniające, które znacznie zmniejszają intensywność światła, a także blokują szkodliwe działanie promieniowania UV. Dla wygody spawacza, fragment filtrujący można odchylić do góry, bez konieczności zdejmowania okularów bądź przyłbicy. Umożliwia to swobodne ustawienie elementów i przygotowanie do ich połączenia. Szybkę opuszczamy tuż przed zapaleniem łuku elektrycznego.

Ułatwienie pracy

Pomimo stosowania wyżej wymienionych osłon, niedoświadczeni spawacze i tak często naświetlają sobie oczy. Wynika to z tego, że nie potrafią oni jeszcze w odpowiedni sposób zapalać łuku i robią to przed opuszczeniem filtra na oczy. Wystarczy jednak ta sekunda lub dwie przed położeniem każdego spawu, by szkodliwe promienie UV dotarły do zewnętrznej powierzchni gałki ocznej i podrażniły ją. Dlatego też wynaleziono specjalne przyłbice spawalnicze, które posiadają filtr automatycznie reagujący na poziom światła. Gdy spawanie jeszcze się nie rozpoczęło, można przez nie obserwować miejsce pracy – efekt jest wtedy podobny do tego, jaki dają okulary przeciwsłoneczne.

Jak mogliśmy się przekonać, na rynku istnieje bardzo wiele sposobów na ochronę wzroku w czasie spawania. Najpopularniejsze to okulary ochronne, a także przyłbice, które posiadają filtr eliminujący promienie UV. Dla ułatwienia pracy początkującym opracowano też jego specjalny rodzaj, który charakteryzuje się automatycznym ściemnianiem, pod wpływem silnego źródła światła.

 

Sprzęt spawalniczy można obejrzeć w ofercie firmy: https://www.deltatechnika.pl/

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Budowa

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Jaki koszt pomocy drogowej?

Pomoc drogowa – ile kosztuje? Podróżując dużo samochodem, na trasie nie raz mogą poj…