Paleciak to potoczna nazwa stosowana, gdy chodzi o ręczny wózek paletowy. Jest on zdecydowanie niezastąpiony przy odbywaniu różnego rodzaju prac załadowczo-wyładowczych. Odpowiada za przenoszenie ładunków na krótkich dystansach w miejscach do tego przeznaczonych, takich jak magazyny, hale czy miejsca składowe. Taki transport musi być przede wszystkim bezpieczny oraz komfortowy dla pracownika. 

Jakie są typy ręcznych wózków paletowych?

Ogólnodostępne są różne rodzaje paleciaków. Taki standardowy wyposażony jest w widły o długości 1150 mm. Ze względu na ich długość wyróżniamy również długie i krótkie. Długi wózek paletowy posiada do wyboru widły o trzech długościach: 1800 mm, 2000 mm oraz najdłuższe 2500 mm. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które zajmują się transportem ładunków o wielkich rozmiarach. Jeśli chodzi o krótką wersję paleciaka to dostępna jest tylko w dwóch wariantach. Jedna zawiera widły o długości 800 mm, a druga 1000 mm. Taki wybór będzie najlepszy, gdy nie potrzebujemy dużej ilości miejsca na nasze palety. Sprawdzą się też w pomieszczeniach niezbyt pokaźnych lub w takich o ciasnych korytarzach. Następnie do wyboru mamy te, które przeznaczone są do wysokiego podnoszenia. Najczęściej umożliwiają dotarcie na wysokość do około 1,6 metra. Innymi dostępnymi opcjami są jeszcze wózki z wagą lub orientacyjnym jej wskaźnikiem, szerokie, niskie, nożycowe oraz ocynkowane. Zdecydowanie jest w czym wybierać. Decydując się na ręczny wózek paletowy przy okazji unikamy kontaktu z Urzędem Dozoru Technicznego, ponieważ paleciaki nie podlegają temu. Dotyczy to również tych przystosowanych do wysokiego podnoszenia.

 

Wózki paletowe
Wózki paletowe

Przy zakupie wózka paletowego, by dobrać odpowiedni rodzaj, trzeba wziąć pod uwagę podstawowe parametry takiego urządzenia. O krótkich i długich paleciakach już sobie wspomnieliśmy wcześniej, więc wiadomo który lepiej się sprawdzi w danych sytuacjach. Spojrzeć jednak powinniśmy też na inne czynniki. Równie ważną cechą jak długość wideł jest również udźwig takiego sprzętu. Najczęstszą formą są wózki paletowe o możliwym udźwigu do 2500 kg. Zdarza się, że te długie posiadają mniejsze możliwości do 2000 kg. Inaczej sprawa ma się też z tymi przeznaczonymi do wysokich podnoszeń. Ich najczęstszy udźwig wynosi już tylko 1000 kg. Kółka w paleciaku wykonywane są z różnych materiałów, m.in. z gumy, które charakteryzują się tym, że są wyjątkowo ciche, z nylonu, które są przeciwnością tych z gumy oraz z vulkollanu. Pod uwagę trzeba wziąć również hamulce, rolki, szerokość wózka i wysokość maksymalną jak i minimalną wideł.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Budowa

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Zarządzanie flotą wypożyczonego sprzętu budowlanego: systemy i oprogramowanie ułatwiające proces.

Wstęp: Efektywne zarządzanie flotą wypożyczonego sprzętu budowlanego jest kluczowe dla zap…