Hipersomnia to nadmierna senność, czyli skłonność do zasypiania podczas czuwania, czyli w okresie dnia. Nadmierna senność to jedno z najczęstszych zaburzeń snu. Samo w sobie nie stanowi choroby, ale z pewnością jest jednym z objawów dotyczących zaburzeń snu. By rozwikłać przyczynę permanentnej senności należy przyjrzeć się innym czynnikom towarzyszącym.

Senność w ciągu dnia – przyczyny

Senność
Senność

Przyczyn zaburzeń snu należy szukać bardzo szeroko. Jednym z nich może być niewłaściwa higiena snu związana z całym etapem przygotowawczym do nocnego odpoczynku. Jeżeli nocny sen ulega zaburzeniu, jest niespokojny i przerywany, senność w ciągu dnia jest zupełnie naturalna. Dlatego warto przeanalizować wszystkie czynności i rytuały, jakie wykonujemy przed snem. Dobrze przespanej nocy z pewnością przeszkadza kawa wypita zbyt późno, alkohol, który w pierwsze fazie snu pomaga zasnąć, by potem nas z niego wybić. W zasypianiu nie pomagają emocje i nieregularny harmonogram snu. Spokojnemu zasypianiu nie pomaga też spożycie późnego posiłku.

Tego rodzaju przyczyny senności można wyeliminować najłatwiej, jeżeli jesteśmy w stanie wskazać je w swoim codziennym grafiku, możemy podjąć też działania, by je zmienić.

Senność – zaburzenia snu wywołane chorobą

Z nadmierną sennością w ciągu dnia związanych jest wiele chorób psychicznych. Większość pacjentów cierpiących na depresję czy inne choroby psychiczne zmaga się z nocną bezsennością i sennością w trakcie dnia. Według szacunków specjalistów nawet 30% populacji walczy się z dzienną sennością. Depresja, często jeszcze nie zdiagnozowana i w związku z tym nie leczona sprawia, że osoba chora ma ogromne trudności z zasypianiem, jej pobudzony wieczorem organizm utrudnia zasypianie i wywołuje nocne pobudki. W konsekwencji następnego dnia chory boryka się z sennością. Nadmierna senność dzienna może być również objawem innych chorób psychicznych, takich jak|: choroba afektywna czy schizofrenia.

Przyczyn dziennej senności może być wiele, dlatego gdy staje się ona dokuczliwa i decyduje o komforcie życia należy udać się do lekarza.

 

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Człowiek

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Kompletny przewodnik po tworzeniu inteligentnego domu z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi i automatyzacyjnymi

Co to jest inteligentny dom i jakie są korzyści? Inteligentny dom Szczecin to system autom…