Hipersomnia to nadmierna senność, czyli skłonność do zasypiania podczas czuwania, czyli w okresie dnia. Nadmierna senność to jedno z najczęstszych zaburzeń snu. Samo w sobie nie stanowi choroby, ale z pewnością jest jednym z objawów dotyczących zaburzeń snu. By rozwikłać przyczynę permanentnej senności należy przyjrzeć się innym czynnikom towarzyszącym.

Senność w ciągu dnia – przyczyny

Senność
Senność

Przyczyn zaburzeń snu należy szukać bardzo szeroko. Jednym z nich może być niewłaściwa higiena snu związana z całym etapem przygotowawczym do nocnego odpoczynku. Jeżeli nocny sen ulega zaburzeniu, jest niespokojny i przerywany, senność w ciągu dnia jest zupełnie naturalna. Dlatego warto przeanalizować wszystkie czynności i rytuały, jakie wykonujemy przed snem. Dobrze przespanej nocy z pewnością przeszkadza kawa wypita zbyt późno, alkohol, który w pierwsze fazie snu pomaga zasnąć, by potem nas z niego wybić. W zasypianiu nie pomagają emocje i nieregularny harmonogram snu. Spokojnemu zasypianiu nie pomaga też spożycie późnego posiłku.

Tego rodzaju przyczyny senności można wyeliminować najłatwiej, jeżeli jesteśmy w stanie wskazać je w swoim codziennym grafiku, możemy podjąć też działania, by je zmienić.

Senność – zaburzenia snu wywołane chorobą

Z nadmierną sennością w ciągu dnia związanych jest wiele chorób psychicznych. Większość pacjentów cierpiących na depresję czy inne choroby psychiczne zmaga się z nocną bezsennością i sennością w trakcie dnia. Według szacunków specjalistów nawet 30% populacji walczy się z dzienną sennością. Depresja, często jeszcze nie zdiagnozowana i w związku z tym nie leczona sprawia, że osoba chora ma ogromne trudności z zasypianiem, jej pobudzony wieczorem organizm utrudnia zasypianie i wywołuje nocne pobudki. W konsekwencji następnego dnia chory boryka się z sennością. Nadmierna senność dzienna może być również objawem innych chorób psychicznych, takich jak|: choroba afektywna czy schizofrenia.

Przyczyn dziennej senności może być wiele, dlatego gdy staje się ona dokuczliwa i decyduje o komforcie życia należy udać się do lekarza.

 

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Człowiek

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Buty militarne do zadań specjalnych

Wśród mężczyzn ceniących sobie wytrzymałość i wygodę coraz większym zainteresowaniem ciesz…