Kominek to dziś nieodłączny atrybut każdego nowo budowanego domu. To on decyduje o aranżacji wnętrza i to przy nim skupia się życie domowników, zwłaszcza w chłodne dni. Warto, by to nader ważne urządzenie było prawidłowo i bezpiecznie zainstalowane oraz miało warunki, które pozwolą mu na komfortową i wydajną pracę.

Przy budowie kominka należy bezwzględnie przestrzegać wymogów prawnych dotyczących jego usytuowania i przyłączenia do komina^Musimy brać pod uwagę przepisy bezpieczeństwa przeciwpożarowego i nie zapominać o kluczowych zasadach sztuki budowlanej. Pomieszczenie, w którym instalujemy kominek, powinno posiadać odpowiednią kubaturę i skutecznie działającą wentylację wywiewną i nawiewną. Niestety, przepisów w zakresie zapewnienia właściwego doprowadzenia powietrza do spalania w kominku nie ma, co nie znaczy, że należy ten problem potraktować drugorzędnie… Absolutnie nie, właściwy nawiew do kominka to rzecz kluczowa dla bezpieczeństwa, komfortu użytkowania i prawidłowej jego pracy.

Należy przyjąć, że do spalenia 1kg drewna w kominku z zamkniętą komorą spalania potrzebne jest około 10 m3 powietrza. To bardzo dużo, na tyle, że brak odpowiedniej instalacji nawiewnej skutecznie popsuje cały bilans powietrza w domu.

Systemy doprowadzające świeże powietrze do kominka

W najlepszej sytuacji są ci użytkownicy, których kominek wyposażony jest w szczelny króciec doprowadzający powietrze bezpośrednio do komory spalania kominka – wtedy przewód nawiewny łączymy z tymże króćcem. W ten sposób najbardziej wydajnie i bez ryzyka wychłodzenia pomieszczeń dostarczamy powietrze do spalania. Na szczęście coraz więcej kominków ma na wyposażeniu właśnie taką opcję. Warto też na etapie wyboru wkładu zwrócić na to uwagę. Zwłaszcza użytkownicy budynków wyposażonych w mechaniczną wentylację nawiewno-wywiewną muszą zadbać o tę funkcję w kominku i muszą wtedy być to urządzenia z wyższej półki. Brak szczelnego doprowadzenia powietrza do spalania i nieszczelności samego wkładu przeczą idei zbilansowanej wentylacji oraz mogą okazać się niebezpieczne (w przypadku zaistnienia podciśnienia w pomieszczeniu z kominkiem istnieje ryzyko zaciągnięcia poprzez nieszczelności spalin z komory spalania do pomieszczenia).

 

Czytaj dalej: https://www.cpkrakow.pl/sprawa-wiecej-niz-wazna-tlen-dla-kominka-cz-2/

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Budowa

Jeden komentarz

  1. […] 1 minutę temu Sprawa więcej niż ważna – tlen dla kominka cz.1 […]

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Zarządzanie flotą wypożyczonego sprzętu budowlanego: systemy i oprogramowanie ułatwiające proces.

Wstęp: Efektywne zarządzanie flotą wypożyczonego sprzętu budowlanego jest kluczowe dla zap…