Dom Budowa Sprawa więcej niż ważna – tlen dla kominka cz.2

Sprawa więcej niż ważna – tlen dla kominka cz.2

4 min odczyt
1
0
1,372

Co grozi gdy nawiewu nie będzie

Proces spalania bez dopływu odpowiedniej ilości tlenu będzie nieprawidłowy lub przebiegać będzie w ograniczonym (niepełnym) zakresie. Możemy więc, przy braku odpowiedniego nawiewu, spodziewać się sporych problemów z paleniem w kominku. Będzie to zwłaszcza widoczne w początkowej fazie – przy rozpalaniu rozniecenie ognia w niektórych przypadkach może okazać się po prostu niewykonalne.

Jeśli już uda się w kominku rozpalić, problem wcale nie znika… Kominek bowiem w większości przypadków, mimo braku instalacji nawiewnej, pobierze potrzebne mu do spalania powietrze. Skoro brak jest bezpośredniego nawiewu, będzie zasysał powietrze z otoczenia. Oczywiście ubytek powietrza w pomieszczeniu, z którego zostanie ono pobrane do procesu spalania, zostanie uzupełniony poprzez zaciągnięcie go z otworu wentylacyjnego, który będzie najbliższy lub w którym opory przepływu będą najmniejsze. W 90% przypadków są to najkrótsze kominy w budynku (np. piony kuchenne). Mamy wtedy do czynienia z tak zwanym ciągiem wstecznym. Niedogodnością, na którą przyjdzie nam w takim wypadku narzekać, jest pogorszenie jakości spalania (słabszy ciąg) i szybciej brudząca się szyba, wychłodzenie pomieszczenia (np. kuchni), a także uczucie nieustannego przeciągu w domu. To ostatnie jest wyjątkowo nieprzyjemne i mocno odczuwalne, gdyż zaciągane powietrze jest zimne i przemieszcza się z dużą prędkością.

W około 10% przypadków mogą niestety powstać sytuacje bardzo niebezpieczne. Brak odpowiedniej ilości powietrza do spalania może wywołać ciąg wsteczny w przewodzie spalinowym, co przy piecach starego typu (z otwartą komorą spalania i bez przerywacza ciągu) może oznaczać ryzyko zaczadzenia mieszkańców, w kotłach nowej generacji zaś na pewno spowoduje to wyłączenie pieca.

Może w końcu zaistnieć zjawisko niepełnego spalania w kominku, czyli taki proces spalania, który oprócz wytworzenia obojętnego dla zdrowia dwutlenku węgla, w wyniku niedoboru tlenu wytworzy także tlenek węgla (czad). Wtedy, przy osłabionym ciągu kominowym i nieszczelnym kominku – do nieszczęścia tylko krok.

Czytaj dalej: https://www.cpkrakow.pl/sprawa-wiecej-niz-wazna-tlen-dla-kominka-cz-3/

Wstecz: https://www.cpkrakow.pl/sprawa-wiecej-niz-wazna-tlen-dla-kominka-cz-1/

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Budowa

Jeden komentarz

  1. […] 1 minutę temu Sprawa więcej niż ważna – tlen dla kominka cz.2 […]

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Wprowadzenie do najczęściej wypożyczanych elektronarzędzi

W dzisiejszym świecie, gdzie prace remontowe, budowlane i majsterkowanie są na porządku dz…