Dom Budowa Sprawa więcej niż ważna – tlen dla kominka cz.3

Sprawa więcej niż ważna – tlen dla kominka cz.3

5 min odczyt
1
0
1,441

Jak zbudować układ nawiewu „powietrza do spalania?

W przypadku wkładów bez doprowadzenia powietrza do komory spalania zdecydowanie polecane jest wykonanie nawiewu bezpośrednio pod palenisko (lub w niewielkiej odległości od niego) za pomocą dedykowanego przewodu nawiewnego (patrz schemat). Wtedy układ nawiewu umożliwia dostarczenie powietrza do procesu spalania drewna, jak również do „podmieszania” powietrza ogrzewanego (wtórnego). Druga funkcja tego układu powoduje ograniczenie efektu wysuszenia powietrza w domu. Wylot takiego przewodu umieszcza się w dolnej części obudowy kominka albo w jej okolicy, maskując go specjalną meta-p Iową kratką.

Pamiętać należy, aby instalacje były wykonywane tak, by zagwarantować minimalne opory przepływu oraz umożliwić przepływ wystarczającej ilości powietrza. Przyjmuje się, że w przypadku standardowej wielkości paleniska i instalacji wykonanej przy użyciu kształtek okrągłych, średnica 11Omm to niezbędne minimum. W przypadku większych palenisk lub kominków otwartych poleca się zastosowanie większych przekrojów przewodów okrągłych lub prostokątnych.

Przewód nawiewny nie powinien dostarczać do pomieszczenia całkowicie wyziębionego powietrza zewnętrznego, stąd też w przypadku prowadzenia przewodu nie do samej komory spalania, ale obok wkładu, warto z jednej strony zapewnić izolację użytych kształtek oraz maksymalnie zbliżyć wylot powietrza do wlotów komory spalania we wkładzie kominkowym. Z drugiej strony warto natomiast rozważyć możliwość takiego poprowadzenia nawiewu, by powietrze nim płynące mogło nieco podnieść swoją temperaturę. Wykonanie nawiewu w najkrótszej możliwej wersji, „przez ścianę”, da nam duże prawdopodobieństwo, iż w mroźne dni będziemy obserwować zjawisko szronienia lub skraplania się pary wodnej. Z tej też przyczyny wcale nie najgorszym materiałem do wykonywania odcinków prostych instalacji nawiewnych są rury PCV, których przewodnictwo cieplne jest niewielkie i które nie spowodują powstania mostków cieplnych.

Warto wyposażyć układ nawiewny w przepustnicę, by nie wychładzać mieszkania, gdy nie palimy w kominku. Trzeba przy tym pamiętać, by nie była ona w 100% szczelna, całkowite zamknięcie dopływu powietrza może bowiem spowodować niepełne spalanie i produkcję zabójczego tlenku węgla (czadu). Bardzo polecane jest zamontowanie filtra, który oczyści powietrze z zanieczyszczeń mechanicznych. Filtracja na tym etapie jest bardzo ważna, ponieważ największym wrogiem instalacji kominkowych jest kurz. Stosowanie filtrów w przewodzie nawiewowym zmniejsza zjawisko powstawania smug wokół kratek w kapie kominka.

Na zewnątrz budynku, w ścianie, koniecznie należy zamontować element zewnętrzny (czerpnię powietrza), wyposażony w siatkę przeciw owadom oraz labirynt tłumiący hałas. Pamiętać tutaj musimy o tym, by materiał, z którego wykonana jest czerpnią, był odporny na warunki atmosferyczne.

Na koniec ważna uwaga – koniecznie należy siatkę czerpni czyścić co najmniej raz w roku, no i oczywiście niczym jej nie przesłaniać. Nie po to bowiem wykonaliśmy wzorcową instalację nawiewu powietrza, by zatykać jej wlot.

 

Czytaj dalej: https://www.cpkrakow.pl/sprawa-wiecej-niz-wazna-tlen-dla-kominka-cz-4/

Wstecz: https://www.cpkrakow.pl/sprawa-wiecej-niz-wazna-tlen-dla-kominka-cz-2/

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Budowa

Jeden komentarz

  1. […] 1 minutę temu Sprawa więcej niż ważna – tlen dla kominka cz.3 […]

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Zarządzanie flotą wypożyczonego sprzętu budowlanego: systemy i oprogramowanie ułatwiające proces.

Wstęp: Efektywne zarządzanie flotą wypożyczonego sprzętu budowlanego jest kluczowe dla zap…