Pellet to ekologiczne paliwo należące do biomasy, coraz częściej wykorzystywane do ogrzewania domów. Może stanowić alternatywę dla ogrzewania gazowego, szczególnie że piec na pellet można zainstalować w każdym domu. To ekologiczne paliwo powstaje ze sprasowanych wiórów i innych odpadów z drzewa, wyróżnia się wysoką kalorycznością i jednocześnie niską ilością wytwarzanego podczas spalania popiołu.

Od czego zależy wydajność ogrzewania pelletem?

Pellet Kraków to stosunkowo tanie paliwo grzewcze, jednak ilość spalanego materiału zależy od powierzchni i kubatury domu, sposobu jego ocieplenia czy nawyków grzewczych domowników. Znaczenie ma również sam pellet, który może różnić się jakością w zależności od producenta czy nawet sposobu przechowywania na składach opału lub w kotłowniach. Jeśli będzie chłonął wilgoć, spadnie jego wartość jako materiału grzewczego. Nie da się jednak ukryć, że pellet zapewnia stosunkowo niskie koszty ogrzewania, dlatego coraz częściej jest wybierany do domów, w których zaleca się wykorzystanie ekologicznych kotłów.

Roczne koszty ogrzewania

Do porównania można wykorzystać ocieplony dom jednorodzinny o powierzchni 150 m2. Na potrzeby ogrzewania pomieszczeń oraz wody średnio należy policzyć około 7 ton pelletu rocznie, a to wiąże się z kosztem około 4500 złotych bez kosztów transportu opału. W przeliczeniu na każdy miesiąc, koszt ogrzewania pelletem to około 375 złotych. Oczywiście należy brać pod uwagę to, że koszty ogrzewania są wyższe w okresie jesienno – zimowym, natomiast znacznie obniżą się wiosną i latem, kiedy ogrzewana będzie wyłącznie woda. W porównaniu z gazem czy z węglem pellet okazuje się znacznie tańszym rozwiązaniem przy codziennej eksploatacji. Należy się jednak liczyć z tym, że znacznie więcej kosztuje instalacja oraz sam piec – jest to wydatek nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Do tego należy doliczyć koszty przeglądu kotła (300-500 złotych) i ewentualne koszty części zamiennych pieca, które niestety ulegają zużyciu podczas eksploatacji – np. elektryczna zapalarka to wydatek rzędu 100 złotych.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
  • Rola środków chemicznych w przemyśle

    Aby wszystkie sektory gospodarki mogły się rozwijać, niezbędny jest potężny asortyment śro…
  • Gliceryna roślinna paszowa

    Gliceryna roślinna jest płynem przeźroczystym oraz gęstej konsystencji. Zawartość glicerol…
  • Metody dezynsekcji

    Dezynsekcja to proces tępienia owadów, zwłaszcza pasożytniczych, które nie tylko mogą być …
Załaduj więcej Informacje prasowe

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Sprytny sposób na plamy z żywicy

Brudne plamy są zmorą niejednej gospodyni domowej. Pobrudzona odzież wygląda nieestetyczni…