Na co dzień widzimy masę niczym niewyróżniających się pojazdów na drogach. Nic dziwnego, że spora część fanów motoryzacji decyduje się na dopieszczenie swojego samochodu. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie modyfikacje są dozwolone. Jeśli będziemy stosować się do wyznaczonych zasad i zmianami nie zagrozimy bezpieczeństwu żadnego uczestnika ruchu, nie będziemy mieć kłopotów, gdy zostaniemy zatrzymani do kontroli.

Tuning wnętrza – czego nie wolno robić?

W garażu stoi nasz ukochany Mercedes i zastanawiamy się, co chcemy w nim zmienić. Jeśli chodzi o wnętrze samochodu – mamy tutaj szerokie pole do popisu, ale i pewne obostrzenia jeśli chodzi o tuning. Mercedes, w którym chcemy majstrować, nie może zostać zmieniony w taki sposób, by ograniczać widoczność kierowcy z przodu i z tyłu pojazdu. Jedną z najczęstszych modyfikacji jest przyciemnienie szyb. Ważne, by pamiętać, że szyba przednia i dwie boczne kierowcy i pasażera muszą przepuszczać co najmniej 70% światła. Oprócz tego wszelkie zmienione części powinny posiadać odpowiednie atesty. Przykładowo, jeśli zmienimy fotele na nowe, koniecznie muszą być wyposażone w pasy bezpieczeństwa, których punkty zakotwiczenia będą w miejscu przewidzianym przez producenta. Jeśli mamy ochotę na zmianę kierownicy, powinniśmy zdecydować się na homologowaną, która posiada sprawny klakson. Poza tym panuje pełna dowolność.

Bardzo ważne, by używać głowy podczas tuningu. Mercedes, w którego włożyliśmy masę pieniędzy, wcale nie musi dobrze wyglądać, jeśli wszystkie wprowadzone zmiany nie były dobrze przemyślane. Hasło, o którym powinniśmy pamiętać to tuninguj z głową!

Wszelkie ograniczenia związane z tuningiem optycznym i mechanicznym można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Warto także sięgnąć po Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów. Te dwa dokumenty powinny rozwiać wszelkie wątpliwości.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Człowiek

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Dlaczego warto postawić na osuszanie budynków?

Woda to żywioł ekstremalny, wnikający dosłownie w najmniejszą szczelinę, co szczególnie za…