Dom Sport XIX MISTRZOSTWA EUROPY W ARMWRESTLINGU BUłGARIA, SOFIA 2009

XIX MISTRZOSTWA EUROPY W ARMWRESTLINGU BUłGARIA, SOFIA 2009

18 min odczyt
0
0
1,195

Był to największy sukces Polskiej Reprezentacji w historii rywalizacji europejskiej, a nawet i światowej. 17 medali dla Polski na tegorocznych Mistrzostwach Europy w Bułgarii. Polscy siłacze na rękę do kraju wrócili z 7 srebrnymi oraz 10 brązowymi europejskimi krążkami. Takim właśnie wynikiem może pochwalić się ostatecznie 47 osobowa Kadar Polski w rywalizacji z najlepszą, europejską czołówką armwrestlingową. Jeszcze nigdy polscy armwrestlerzy nie osiągnęli takiego, dobrego wyniku. Bardzo dobre starty naszych zawodników sprawiły, że w klasyfikacji ogólnej uplasowaliśmy się na dobrym, czwartym miejscu, wyprzedzając nawet organizatorów mistrzostw – Bułgarską Reprezentację Armwrestlingu, a w klasyfikacji juniorów zdobyliśmy 3 miejsce na podium. Na sukces przyczynili się zarówno juniorzy (6 medali), seniorzy (4 medale), osoby niepełnosprawne (2 medale), jak i mastersi oraz grand mastersi (5 medali). Do tego wielu naszych reprezentantów, w klasyfikacji generalnej, czy to prawej, czy lewej ręki uplasowali się na dobrych, punktowanych miejscach tuż za podium.

Polska Kadra na Mistrzostwach Europy-trochę historii

To, że polski Armwrestling jest na wysokim, światowym poziomie jest wiadomo już od dawna. Dowodem tego jest chociażby coroczne medale na różnego rodzaju turniejach i zawodach międzynarodowych, czy też wzrost puli medalowej na corocznych mistrzostwach europy. Po raz pierwszy Kadra Polski swój udział zaakcentowała w roku 2000 na „X Mistrzostwach Europy” w… Uwaga! Kolebce Polskiego Armwrestlingu, czyli w Gdyni. Tutaj bowiem za sprawą obecnego Prezydenta Polskiej Federacji Armwrestlingu -Igora Mazurenko odbyły się po raz pierwszy w Polsce zawody międzynarodowe. Wtedy, dziewięcioosobowa, polska kadra wywalczyła 6 europejskich krążków. Co prawda w latach następnych było trochę gorzej (rok 2001 i 2002 – 0 medali, 2003 – 1 medal), ale za to od roku 2004 było już coraz lepiej (rok 2004 – 5 medali, 2005 – 8 medali, 2006 – 5 medali, 2007 – 7 medali i 2008 – 8 medali). Jak na dłoni widać, że polscy siłacze coraz bardzie liczą się na europejskiej arenie. Co prawda daleko nam jeszcze do liderów armwrestlingowych (przede wszystkim do państw byłego bloku wschodniego), ale jesteśmy bliżej niż dalej. Tegoroczny start Polaków pokazał przecież, że trzeba się coraz bardziej z nami liczyć. 17 europejskich medali w tegorocznej, europejskiej rywalizacji w Sofii to już jest znaczący wynik. Wynik, z którym dumnie eksponujemy się na zewnątrz. Co prawda w kraju nie mamy jeszcze Mistrza Europy, czy Świata, ale kilku wicemistrzów i brązowych medalistów już mamy. Teraz, miejmy nadzieję, będzie już tylko lepiej.

Mistrzostwa Europy – Reprezentacja Polski to górna półka armwrestlingowa

Kiedy się pyta przysłowiowego laika o siłowanie na ręce, to odpowiedź jest wprost: „o profesjonalnym siłowaniu na rękę gdzieś słyszałem, coś tam widziałem i czytałem’, czy też: „jestem silny i z reguły ze wszystkimi wygrywam”. Mało jednak kto wie, że profesjonalne uprawianie tej dyscypliny sportu jest bardzo skomplikowane. Trening armwrestlera jest podobny do innych dyscyplin sportu. Zawodowy siłacz z reguły poświęca 3-4 dni w tygodniu na wyrobienie formy, siły i techniki. Są i tacy, że praktycznie każdy dzień tygodnia poświęcają armwrestlingowi. A sukces? Sukces, czy to na arenie krajowej, czy też na międzynarodowej po jakimś czasie przychodzi sam. Trzeba się tylko temu w całości poświęcić.

Siłowanie na rękę
Siłowanie na rękę

W Polsce obecny Armwrestling przeżywa swoistą ekspansję. Na corocznych Mistrzostwach Polski, czy też Pucharze Polski do startu podchodzi sama, polska czołówka armwrestlingowa. „Nikt z ulicy” w tego typu rywalizacji nie może się znaleźć. Mocno rozbudowana struktura (kluby, trenerzy, przepisy, regulaminy, licencje zawodnicze) doprowadziła do tego, że w Polsce Armwrestling stał się dyscypliną profesjonalną, a nie knajpianą zabawą, a największa, krajowa rywalizacja – Mistrzostwa Polski – wyłania nam najlepszych z najlepszych tej dyscypliny sportu. W kilkunastu kategoriach wagowych corocznej rywalizacji ponad 200 polskich siłaczy (w tegorocznej rywalizacji w Żarach było ich aż 240) walczy o medale, tytuł Mistrza Polski i o prawa startu na Mistrzostwach Europy, czy Świata. Dwóch pierwszych w każdej kategorii wagowo – wiekowej jest automatycznie zakwalifikowany do Polskiej Kadry. Do tego dochodzą zawodnicy z pozostałych miejsc (w przypadku zwolnienia przez medalistów miejsca w kadrze) warunkowo dopuszczonych przez Federację Armwrestling Polska. Na arenie międzynarodowej nasz kraj reprezentuje więc nikt inny, jak tylko zawodnicy z tzw. „górnej półki” armwrestlingowej.

Ta nasza „górna pólka” armwrestlingowa w Sofii pokazała wszystkim swój ostry pazur. Nasi reprezentanci na „XIX Mistrzostwach Europy” w dniach 1-7 czerwca br. w Bułgarii pokazali się z jak najlepszej strony i do kraju przywieźli 17 europejskich medali. A wszystko zaczęło się od rywalizacji juniorów, masterów (zawodnicy powyżej 40 roku życia), grand masterów (zawodnicy powyżej 50 roku życia) oraz osób niepełnosprawnych.

13 euro medali dla Polski w pierwszych dwóch dniach Mistrzostw Europy 2009

Na tegoroczne Euro 2009 zgłosiło się 465 zawodników z 24 europejskich krajów. Oprócz Polski przy armwrestlingowych stołach (a było ich pięć, gdyż na tylu właśnie stołach rozgrywane były całe zmagania) znaleźli się zawodnicy z takich krajów, jak: Turcja, Węgry, Polska, Dania, Czechy, Armenia, Holandia, Finlandia, Litwa, Grecja, Słowacja, Szwecja, Ukraina, Rosja, Azerbejdżan, Hiszpania, Niemcy, Białoruś, Gruzja, Litwa, Anglia, Rumunia oraz oczywiście gospodarze – Bułgaria. Dzień pierwszy (3 czerwca) to rywalizacja ręki lewej w 14 kategoriach juniorskich, 6 osób niepełnosprawnych, 9 mastersów oraz 3 grand masterów kobiet i mężczyzn. Dzień następny to już zmagania w tych samych kategoriach, z tymże ręki prawej.

Dla Polski pierwsze dwa dni europejskiej rywalizacji były bardzo udane. W sumie zdobyliśmy 13 europejskich krążków. Wśród juniorów bardzo dobrze wypadli: Nikola Ipnar z Jaworzna w kat. do 60 kg (II miejsce na lewą i III na prawą), Przemysław Żegota z Tomaszowa Mazowieckiego w kat. do 65 kg (II miejsce na lewą), Agnieszka Dolińska z Grudziądza w kat. junior do 45 kg (III miejsce na prawą), Natalia Kwiatkowska z Koszalina w kat. junior do 55 kg (III miejsce na prawą) oraz Marta Opalińska z Grudziądza w kat. junior do 55 kg (II miejsce na prawą). W kategorii masters miejsca medalowe udało się wywalczyć dwóm naszym reprezentantom: Bożenie Cichopek z Jaworzna w kat. do 60 kg (II miejsca na lewą i prawą) oraz po dość długiej przerwie w startach, obecnemu Prezydentowi FAP (Federacja Armwrestling Polska) oraz Wice Prezydentowi EAF (European Armwrestling Federation) – Igorowi Mazurenko z Gdyni w kat. masters +100 kg (III miejsce na lewą i prawą rękę). W kolejnej kategorii wiekowej – grand masters europejski medal zdobył Stanisław Gralak z Bydgoszczy w kat. +90 kg (III miejsce na prawą). Nie bez sukcesu pozostały również kategorie osób niepełnosprawnych. Tutaj bowiem Polska zdobyła kolejne 2 europejskie medale: syn Stanisława – Maciej Gralak z Bydgoszczy w kat. do 60 kg (II miejsce na prawą) oraz w kat. +90 kg ponad pięćdziesięcioletni weteran z Piaseczna – Konstanty Królik (III miejsce na lewą).

Kolejne 4 euro medale dla Polski w seniorów na rywalizacji Mistrzostw Europy 2009

Nie wiem, czy po sukcesie w pierwszych dniach europejskiej rywalizacji, czy też naprawdę byliśmy dobrze przygotowani, ale kolejne dni euro 2009 były dla nas równie szczęśliwe, jak poprzednie. W rywalizacji seniorów lewej (5 czerwca) i prawej ręki (6 czerwca) zdobyliśmy kolejne 4 medale. A trzeba przyznać, że kategorie seniorów są o wiele trudniejsze i „obstawione” naprawdę dobrze przygotowanymi zawodnikami z kilkuletnią praktyką.

W rywalizacji ręki lewej w kategorii do 60 kg kobiet miejsce III wywalczyła „Najsilniejsza Polska roku 2008″ ręki lewej (tytuł ten zdobyła na Pucharze Polski w roku 2008) oraz medalistka wielu turniejów międzynarodowych – Małgorzata Ostrowska ze Strzegomia. Wśród rywalizacji kobiet miło zaskoczyła nas również „Najsilniejsza Polska roku 2008″, z tymże ręki prawej – Marlena Wawrzyniak z Grudziądza. Marlena bowiem w rywalizacji ręki prawej w kat. do 70 kg wywalczyła III miejsce na podium.

Sensacją mistrzostw okazał się rewelacyjny start najsilniejszego Polaka ręki lewej roku 2008 (tytuł ten zdobył na Pucharze Polski w roku 2008) oraz aktualnego, złotego medalisty ręki lewej „Pucharu Świata Zawodowców – Nemiroff World Cup 2008″ (na tym turnieju pokonał nawet żywa legendę światowego Armwrestlingu – Johna Brzenka) – Lucjana Fudały z Jaworzna. W rywalizacji ręki lewej kat. do 100 kg Lucjan zdeklasował rywali i bezpośrednio, bez żadnej porażki wszedł do rundy finałowej. W tym momencie polscy kibice napełnili się nadzieją, że po raz pierwszy w historii startów zdobędziemy złoty medal. Niestety w finale zawodnik z Jaworzna dwukrotnie uległ dużo szybszemu zawodnikowi z Rumunii – Jonowi Onczesku. Złoty medal przysłowiowo „przeszedł nam koło nosa”. Pozostał nam kolejny, srebrny medal tegorocznych Mistrzostw Europy. Do tego Lucjan Fudała w drugim dniu rywalizacji (na rękę prawą) do puli medalowej dołożył brązowy medal mistrzostw.

Tak naprawdę na Mistrzostwach Europy w Bułgarii nie wiedziałem czego mam się spodziewać. Wiedziałem tylko jedno, że zjadą się najlepsi z Europy. Moje przygotowania od mistrzostw polski były bardzo intensywne, trenowałem do 6-7 razy w tygodniu. Oprócz armwrestlingu ćwiczyłem również ogólnorozwojowo. Byłem przygotowany w 100% do mistrzostw. Pewnie jak każdy z nas miałem cichą nadzieję ze jednak mam szanse zająć dobre miejsce, ale, że zostanę wice Mistrzem Europy tego się nie spodziewałem. Teraz tak naprawdę wierzę w swoje umiejętności i siłę- powiedział po ME 2009 Lucjan Fudała

Nie ma co ukrywać, że należą się ogromne brawa i podziękowania wszystkim naszym reprezentantom, a szczególnie medalistom mistrzostw. Nie będziemy się rozpisywać o konkurencji, czy też poziomie sportowym Mistrzostw Europy w Bułgarii. Wiadomo przecież, że była duża, bo europejska. Mnogość znanych nazwisk z areny armwrestlingowej zajęła by nam chyba większość artykułu. Nie było więc łatwo nikomu. Polscy reprezentanci bardzo dobrze odnaleźli się w tej europejskiej rywalizacji i naprawdę spisali się na medal. Za co im serdecznie dziękujemy. Oby tak dalej.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Sport

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Ekologiczne przewozy: rola taxi w promowaniu zrównoważonego transportu miejskiego

W obliczu rosnących wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi i degradacją środowiska, z…