System Android możemy skutecznie chronić za pomocą odpowiedniego oprogramowania antywirusowego. Listę dokładnie sprawdzonych ochronnych aplikacji mobilnych na tę platformę znajdziecie na stronie internetowej: https://www.av-test.org/en/antivirus/mo-bile-devices/android/. Zwracamy uwagę na przydatną funkcję dostępną w mobilnym pakiecie ochronnym Norton Mobile Security. Oprogramowanie to ma wbudowany skaner aplikacji, sprawdzający dany program jeszcze przed jego faktyczną instalacją na smartfonie. Zalecamy pobieranie i instalowanie nowych aplikacji wyłącznie z oficjalnego sklepu Google Play, ale trzeba pamiętać, że i tam trafiają się czarne owce. Aplikacja firmy Symantec (Norton Mobile Security) uchroni nas przed instalacją szkodliwego kodu niewyłapanego przez filtry Google w sklepie Play.

Podobnie jak w przypadku komputera stacjonarnego zalecane jest zainstalowanie oprogramowania antywirusowego. Oprócz tego warto zainstalować kilka narzędzi uzupełniających. Dobrym przykładem jest aplikacja opracowana przez firmę McAfee o nazwie Financial Security. Jest to dodatek chroniący operacje bankowe wykonywane z poziomu smartfonu. Program sprawdza, czy połączenie z siecią nie jest niebezpieczne. W każdym przypadku, gdy potrzebujesz zdalnego dostępu do ważnych danych w domu lub w firmie, korzystaj co najmniej z ustawionego wcześniej bezpiecznego połączenia VPN. Dzięki VPN masz pewność, że komunikacja jest bezpieczna nawet  gdy Internet udostępniony jest w otwartych publicznych sieciach WiFi. Cała transmisja przez dobrze skonfigurowane łącze VPN pozostaje dla obserwatora z zewnątrz niewidoczna (jej treść jest zaszyfrowana). Potencjalny podsłuchujący zobaczy jedynie, że coś jest wysyłane, ale nie wie co ani gdzie. Do narzędzi umożliwiających zestawienie bezpiecznego łącza VPN należy np. aplikacja Hotspot Shield VPN.

CHROŃ SWOJE DANE W INTERNECIE

Dostęp do wielu usług i serwisów online jest chroniony hasłem. Problem polega na tym, że nasza tożsamość może paść łupem hakerów, np. po ich skutecznym ataku na serwery usługi, z której korzystamy, albo hasło może być wykradzione z naszego komputera (np. poprzez keyloggera). W pierwszym przypadku praktycznie nie mamy jak się przed takim atakiem ochronić. W drugim musimy polegać na posiadanym oprogramowaniu ochronnym, które keyloggera czy trojana powinno wyłapać. Na szczęście bez względu na sytuację możemy w prosty sposób dodatkowo i bardzo skutecznie się zabezpieczyć.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Człowiek

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Kompletny przewodnik po tworzeniu inteligentnego domu z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi i automatyzacyjnymi

Co to jest inteligentny dom i jakie są korzyści? Inteligentny dom Szczecin to system autom…