Żuraw hydrauliczny to rodzaj sprzętu ciężkiego, który wykorzystywany jest do podnoszenia i przenoszenia ciężkich ładunków. Jak sama nazwa wskazuje, zasada działania żurawia hydraulicznego polega na wykorzystaniu siły wygenerowanej przez wewnętrzny układ hydrauliczny, który jest sercem maszyny. Jest przeciwieństwem mniejszych dźwigów, które swe działanie opierają na silnikach elektrycznych lub spalinowych, przez co nie są w stanie wykazać takich osiągów.  Płyn wypełniający wewnętrzny układ hydrauliczny pozwala żurawiowi hydraulicznemu na podnoszenie i przenoszenie ciężkich ładunków, takich jak kontenery czy ciągniki siodłowe, z którymi nie poradziłby sobie żaden inny system dźwigowy.

Zasada działania żurawia hydraulicznego opiera się na wywieraniu ciśnienia na płyn lub olej znajdujący się w układzie hydraulicznym. Siła ta wywierana jest przez pompę hydrauliczną napędzaną przez silnik żurawia. Korzystając z właściwości cieczy znajdującej się w układzie, polegającej na tym, że nie można jej skompresować, siła ta jest przenoszona na inne części żurawia. Oczywiście, w zależności od konstrukcji dźwigu, również jego możliwości są określone. Warto bowiem wiedzieć, że dostępne są różne rodzaje żurawi – od egzemplarzy o niewielkich rozmiarach i zasięgu, aż po sprzęt do zadań ekstremalnych.  Użytkowanie niewłaściwie dobranego do ładunku dźwigu może skutkować jego awarią, dlatego niezwykle istotne jest, by dobierać żuraw z należytą starannością i odpowiednio dostosować jego wielkość do wymagań konkretnego projektu.

Zastosowanie żurawi hydraulicznych jest wszechstronne. Najpowszechniej spotykane są na placach budowy. Są również wykorzystywane w różnorakich magazynach przemysłowych, halach produkcyjnych oraz stoczniach – czyli wszędzie tak, gdzie siła ludzkich rąk jest niewystarczająca. Niewielkie żurawie niejednokrotnie znaleźć można na pokładach statków lub ciężarówek – ten widok staje się coraz bardziej powszechny, a spowodowany jest intensywnym rozwojem branży transportowej. Niejednokrotnie żurawie stanowią również element wyposażenia różnego rodzaju warsztatów. Spotykane są również w przemyśle leśnym.

Ze względu na rozmiary urządzenia, bardzo ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa związanych z jego użytkowaniem, począwszy od należytego ustawienia sprzętu, poprzez odpowiednie wyszkolenie operatorów, którzy – nieprawidłowo poinstruowani – mogliby stanowić zagrożenie dla pobliskich budynków lub ludzi, na zabezpieczeniu terenu w zasięgu pracy żurawia (przed osobami postronnymi) kończąc.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
  • Jakie koszty usług hydraulika?

    Chcąc skorzystać z usług hydraulika trzeba być świadomym, że koszty takich usług w ostatni…
  • Czym myć panele

    Prawidłowo dobrane panele podłogowe, będą służyły na całe lata. Aby cieszyć się ich piękny…
  • Dlaczego warto postawić na osuszanie budynków?

    Woda to żywioł ekstremalny, wnikający dosłownie w najmniejszą szczelinę, co szczególnie za…
Załaduj więcej Budowa

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Jakie koszty usług hydraulika?

Chcąc skorzystać z usług hydraulika trzeba być świadomym, że koszty takich usług w ostatni…